Miből áll a méz? És hogyan készül?
Amikor a méhek a virágporra repülnek, rátapad a méhek testére. Virágról virágra szállva folyamatosan keveredik nektárral és nyállal, az így keletkezett anyagot pedig hátsó lábukhoz juttatják, ahol csomókban tárolják – ezt hívjuk virágpornadrágnak, melynek súlya kb. 20 miligramm. Érdekességképpen: egy méhcsalád számára a fiasítás felneveléséhez és a kifejlett méhek fehérjeszükségletéhez évente mintegy 20-60 kilogramm virágpor szükséges.
A méhkirálynő lárvája különleges táplálékot kap, mely különbözik a méhcsalád többi tagjának táplálékától. Ezt hívjuk méhpempőnek, amely egyfajta tömény mirigyváladék. A gyógyászatban régóta ismert hormontartalma miatt. A múlt században sokan életelixírnek, csodaszernek tartották, köszönhetően annak, hogy rájöttek, csak a méhkirálynőt illeti meg a méhcsaládban ez a táplálék. Nem kétséges, hogy kivételes tulajdonságokkal rendelkezik ez az anyag. Ma már tudjuk azt is, hogy a méhkirálynő átlagosan 3-4 évig, sőt nem ritkán 5 évig is él, míg a család többi tagja, a dolgozók nyáron mindössze 4-6 hét után elpusztulnak.
Egészséges embereket energiával tölti fel, betegség esetén ajánlatos kikérni orvos vagy fitoterapeuta javaslatát. Mivel igen munkaigényes, nagybani termelésére csak tapasztalt méhészek képesek.
- személyes tapasztalatom, hogy méhpempő kúra után 2 családban is egészséges gyermekek születtek, melyhez hozzájárulhatott a méhpempő tudomány által igazolt pozitív hatása is
A propolisz a méhek által gyűjtött természetes vegyülék. 50-60%-ban gyantaféléket és balzsamokat, 30%-ban viaszt, 6-10%-ban illóolajokat, 3%-ban virágport, és kisebb mennyiségben még számtalan ismert és ismeretlen anyagokat, nyomelemeket tartalmaz.
Az eddigi vegyi elemzések szerint tartalmaz vanillint, izovanillint, fahéj – kávé – ferron – benzolsavat, továbbá vasat, rezet, magnéziumot, cint, alumíniumot, kősót, meszet, szenet. A biológiai és farmakológiai vizsgálatok szerint pusztító hatással van. Többféle baktériumra, egyes vírusokra. Bizonyos mérgeket semlegesít, csillapítja a fájdalmakat. Fájdalomcsillapítóként a kokainnál háromszor, a novokainnál ötször hatékonyabb. Felső légutak hurutos megbetegedéseit, a bronciális asztmát, az idült tüdőgyulladást, gyomorhurutot, nyombélfekélyt, vastagbélgyulladást, Parkinson kórt…
A gyógyászat elsősorban antiszeptikus és gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően alkalmazza ezt a bonyolult hatóanyag-összetételű szert, melyet a kaptárból kikaparva bármelyik méhész nyerhet. Erős hatású természetes anyag, fogyasztása előtt érdemes természetgyógyász vagy orvos véleményét is kikérni. Megemlítendő még, hogy a propolisz a virágporokon lévő baktériumok és a méz összetevői mellett gátolja a kórokozók fejlődését, és javítja a méhek egészségét.
Propolisz a kozmetikumokban:
Samponokban, hajbalzsamokban, fogkrémekben, dezodorokban, krémekben egyaránt megtaláljuk. Széles körű kozmetikai felhasználása mellett bioboltok és gyógynövényüzletek polcain is felbukkan.
Összetétele attól függ, hogy a méhek mikor és hol gyűjtötték. Milyen gyantafélékből, milyen bimbókból, milyen fák kérgéből ezt a kellemes illatú barna, vagy zöldesbarna gyantaszerű anyagot. Van tavaszi propolisz, melynek serkentő hatása van, és van őszi, amelynek nyugtató hatása van. A méhek fertőtlenítés céljából hordják a kaptárba, és a méhsejt falát kenik ki vele.
A méhviaszt a méhek bizonyos korukban termelik a 12. nap után keléstől számitva 21 napos korukig. Ebben az időszakban épitik a lépeket, utána válnak gyüjtő méhvé. Enyhe antiszeptikus és gyulladásgátló hatása miatt a természetgyógyászatban is alkalmazzák. Íze hasonlít a natúr rágógumiéhoz.
Méhcsípéskor juthat szervezetünkbe, amely az arra allergiások számára komoly egészségi kockázatokat hordoz. Érdekes tény azonban, hogy aki nem érzékeny erre az anyagra, annak egyenesen hasznos: vérnyomás- és koleszterinszint-csökkentő, antireumatikus hatása miatt.
Egy több ezer főből álló méhcsaládban elengedhetetlenül fontos a túléléshez, hogy valamilyen módon kommunikálni tudjanak egymással. Erre sokféle jelzőrendszert fejlesztettek ki az évezredek során:
Az anyaméh illatanyagokat bocsát ki, jelezve jelenlétét a családban. A dolgozóméhek úgynevezett riadóferomonokat termelnek, ha megzavarják őket, valamint a lépen lévő táncterületet is illatanyagokkal jelölik meg.